11/5-8/6

Vårsalongen på Gällivare Museum.

1-2/6

Mentalbeskrivning hund.

BHK Malmen.

4/6

Kulturskolans Körkonsert.

6/6

Nationaldagsfirande på Hembygdsområdet Gällivare.

6/6

Nationaldagsfirande i Soutujärvi.

6/6

Byarna Runt med Miningtowncruisers.

6/6

Nationaldagsfirande i Nattavaara.

Bäckstranden.

6/6

Nationaldagsfirande i Purnuvaara.

Hembygdsgården i Purnuvaara.

8/6

Linasvängen.

Dokkas – Ullatti – Hakkas.

8/6

Rallylydnadstävlingar BHK Malmen.

15/6

Niliterrängen och Lapplands Långlopp.

Nilivaara IP.

15/6

Midnight Sun Meet.

Nunisvaara i Gällivare.

16/6

Gruvorna Runt – cykellopp.

Gällivare Centrum.

17/6

Skrövbron öppnar för sommaren.

Skrövbron.

19/6-17/8

Sommarutställning, slöjd och hantverk.

Gällivare Museum.

21/6

Midsommarfirande på Hembygdsområdet Gällivare.

21/6

Midsommarfirande i Sammakko.

Hembygdsgården.

21/6

Midsommartallrik på Bäckstranden Nattavaara.

21/6

Sommarcafé i Bäckstranden Nattavaara.

22/6

Friluftsgudstjänst.

Skrövbron.

27/6-29/6

Saltofolk - Saltoluokta folkmusikfestival.

Saltoluokta Fjällstation.

28/6

Lydnadstävlingar BHK Malmen.

29/6

Brukstävlingar BHK Malmen.

28/6-30/6

Midnattssolsträffen.

MMCK:s klubbområde.

29/6

Hembygdsdagen.

Hembygdsgården i Nilivaara.

29/6

Slåtterdagen i Abborrträsk.

1/7

Sommarcafé i Moskojärvi.

Moskojärvi Bygdegård.

4/7

Laponia Triathlon Sprint.

Vassara älv, Gällivare camping.

6/7

Laponia Triathlon 67°N.

Sandviken i Gällivare.

6/7

Rallarmarschen.

13/7

Trivselkväll för medlemmar i Vettasjärvi.

Vettasjärvi Byastuga.

18/7

PRO-dag.

Hembygdsgården.

20/7

Femkort i Sammakko.

Hembygdsgården.

20/7

Hembygdsdag och medlemskväll i Nattavaara

Bäckstranden i Nattavaara.

21/7

Friluftsgudstjänst i Bäckstranden Nattavaara.

Bäckstranden i Nattavaara.

21/7

Myrslåtter i Soutujärvi.

Kainunjänkkä.

27/7

Pokerkväll i Purnuvaara.

Hembygdsgården i Purnuvaara.

27/7

Auktion.

Skrövbron.

27/7

Vettasdagen samt pubkväll för medlemmar.

Vettasjärvi Byastuga.

4/8

Hembygdsgårdarnas dag i Purnuvaara.

Hembygdsgården i Purnuvaara.

9/8

Malmenkampen Lydnadstävlingar.

BHK Malmen.

10/8

Malmenkampen Brukstävlingar.

BHK Malmen.

15/8

Surströmmingspremiär med Gällivare Hembygdsförening.

16/8

Surströmming på Hembygdsgården Nattavaara.

Hembygdsgården i Nattavaara.

17/8

Byadagen i Leipojärvi.

17/8

Malmenhoppet Agilitytävlingar.

BHK Malmen.

17/8

MC-fika.

Träffpunkten Mårdsel.

17/8

Terrängstafett 42 195.

Skaulo.

18/8

Malmenhoppet Agilitytävlingar.

BHK Malmen.

18/8

Loppis.

Skrövbron.

18/8

Topparna Runt.

Björnfällan Dundret.

24/8

Surströmming i Sammakko.

Hembygdsgården.

24/8

Surströmmingsfest i Moskojärvi.

Moskojärvi Bygdegård.

24/8

Vernissage, Gällivare-Malmbergets Konstklubb.

24/8

Konstutställning, Gällivare-Malmbergets Konstklubb.

24/8-5/10

Utställning Stina Edin.

Gällivare Museum.

29/8-31/8

Gällivare Minoritetsspråkfestival.

Hembygdsområdet i Gällivare.

31/8

Dundret Extreme Running.

Hellnerstadion på Dundret.

31/8

MTC All Car Show, Miningtowncruisers.

Kontakt: Lars ”lillen” Olausson

31/8

Paltmiddag i Vettasjärvi.

Vettasjärvi Byastuga.